Etiket arşivi: araç sorgulama

Plaka Sorgulama Hizmetler Hakkında

Plaka Sorgulama Hizmetler Hakkında

Plaka Sorgulama Hizmetler Hakkında

E-devlet sisteminde bulunan resmi daire kurumlarına ulaşabilir sorular sorup yanıtlarını alabilirsiniz. Sistemin en büyük kolaylığı ise evde veya iş yerinizde bilgisayar başında oturduğunuz yerden her türlü işlemini yapabilmeye olanak tanımasıyla vakitten ve gerginlikten uzaklaşmasını sağlamaktadır.

Bu yapı üzerine kurulan sistemler tamamıyla profesyonel alt yapılara sahip ve uzman kişiler tarafından inşa edilmiş güvenilir birimlerden oluşmakta ve 7/24 hizmet vermektedirler.

Bilgi sahibi olmak isteyen vatandaşlar e-devlet hakkında güvenilir bilgiyi plakasorgulama.com.tr adresinden öğrenebilirsiniz.Bu amaçlı e-devletin kurulma amacı insanların rahat ve en önemlisi güvenli bir biçimde insanları bilgi sahibi edindirmek. Ve tekil oturum sistemi insanların yeniden kayıt olmadan gezinebilmesini sağlamaktadır.

Neden Aracın Borcu Sorgulanmalıdır ?

Neden Aracın Borcu Sorgulanmalıdır ?

Neden Aracın Borcu Sorgulanmalıdır ?

Trafikte seyir halindeyken bilerek ve ya bilmeyerek kurallara aykırı davranışlarda bulunarak ceza almamıza sebep olan bazı durumlar olabiliyor. Bu cezalar aracın plakasına yazılır ve bulunduğunuz eve bilgi olarak evrak gönderilir. Bu cezayı trafik polislerinin yanında trafikteki kameralar da tespit etmektedir. Yani farkında olmadan da ceza alabilirsiniz. Trafik lambası aracınızın lastikleri araç da bulunan herhangi bir eksiklik trafik cezası almanıza neden olabilir.

Plakadan Araç Borç Sorgulamada Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Araç borç sorgulamanızı plaka numaranız ile yapabilirsiniz. Bazı durumlarda ceza alıp almadığınızın farkında olamayabilirsiniz. Bunun için sıklıkla bu sisteme girip plaka numaranız ile aracınıza ait para cezalarını görebilirsiniz. İkinci el araba almaya karar verdiğinizde arabanın fiyatına, modeline bakıp karar vermeden önce arabaya ait cezaların olup olmadığını öğrenmek daha önemlidir. Bunların yanında sistemde araca ait vergi borcunun bulunup bulunmadığını öğrenebilirsiniz. Bu sistem sayesinde sizi dolandırmak isteyen kişilere karşı önlem almış olursunuz.

Araç Borç Sorgulama Yapılmayan Araç Rehinli ya da Hacizli Çıkabilir

Araca ait ceza ve vergi borçlarının yanı sıra yakalama emri, haciz veya rehin durumda olma ihtimalidir. Tüm sorularınıza cevap aramak için bu sisteme girip aracın plaka numarasıyla herşeyi öğrenebilirsiniz.

Araç Plaka Sorgulama

Araç Plaka Sorgulama

Araç Plaka Sorgulama

Plaka ile araç sorgulayabilmek için e-devlet üzerinden plaka ile araç sorgulayabilirsiniz eğer ki e-devlet şifresine sahipseniz. Daha sonra sorgulama için aracınızın sicil numarası ve plaka kodun yazmanız gerekecektir.
Bu bilgiler girildikten sonra sorgulama işleminiz gerçekleşir ve aracın markası, modeli, belge tarihi, tescil birimi, rengi, cinsi, çalıntı olması ya da olmaması ve mahrumiyeti olup olmadığı bütün bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Plaka Sorgulama

Araç Plaka Sorgulama

Araç Plaka Sorgulama

Plaka sorgulamaları kapsamında oluşturulan yeni sistem de TC kimlik numarası üzerinden siste mobil imza veya e-imza üzerinden giriş yapma zorunluluğu bulunmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre trafikte bulunan tüm motorlu araçlarda plaka numarası bulunması zorunludur bu zorunluluk belirli vergileri ve cezalarıyla birlikte yürütülmekte olup bu verilen numaradan motorlu araca ait tüm kayıtların tutulmasını sağlamaktadır. Kayıtlar gereğince aracın tüm sicili tutulan bu sistemde geçmişe yönelik bulunan cezalar, suçlar veya sorumluluklarına istenildiğinde tüm vatandaşların ulaşılabildiği bir sistemini içinde barındırır.

Araç plaka sorgulama sisteminin daha çok kullanım alanı trafik polisleri tarafından kesilen cezaların (park yasağı, hatalı sollama, hız sınırı aşımı gibi vs.) sorgulanması açısından büyük önem kazanmaktadır.  Ayriyeten motorlu araç sahibi değişikliği yani satışı sırasında satın alan tarafın araca ait sonradan sıkıntı oluşturabilecek bir sorunun olmadığının tespiti içinde sıklık ile kullanıldığı DİSK (Devlet İstatistik Kurumu) raporlarının sonuçlarına göre bilinir. Okumaya devam et