Etiket arşivi: plaka borç sorgulama

Plaka Borç Sorgulama

Plaka Borç Sorgulama

Plaka Borç Sorgulama

T.C. Şartlarında elektronik bir çağ açılmış olup birçok işlemi kuyruk beklemeden internet başında mobil imza veya e-devlet şifresiyle yapılmasıdır. Bu hizmetler halka kolaylık sağlamak amacıyla oluşturulmuştur. Sistemdeki yeni teknolojilere ayak uyduran dinamik ve güvenilir bir yapı olan devlet sistemi yeni çağı uygarlık noktasına getirmiştir.

Aracınıza ait oluşan motorlu taşıtlar vergisinin borçlarını sorgulayarak geçmiş dönemlere ait borçlarının bilgilerine ulaşmanıza yarayan bu sistemin Türkiye Cumhuriyetinin oluşturduğu bilişim sisteminin de olan geçerli sistem üzerinden sorgulamaları yapılabilmektedir. Bu sorgulamalar sonucunda oluşabilecek kayıt hataları gerekli makbuz veya yetki belgeli kişi veya kurumlar tarafından düzenlenebilmektedir.

Bu düzenlemelerin ilgili kurumlarda ki dosya takibi soruşturmalarında dâhil edilebilecek belgelere dayanması gerekli makamlar tarafından yasalaştırılmış olup yolsuzluğa sebep olabilecek unsurları gidermiştir. Motorlu araçların türüne göre yeniden derlenmiş olan borçlar taşıtın motor gücü, kasa tipi, istiap oranı gibi unsurlara göre değişmektedir.

Plaka Sorgulama

Araç Plaka Sorgulama

Araç Plaka Sorgulama

Plaka sorgulamaları kapsamında oluşturulan yeni sistem de TC kimlik numarası üzerinden siste mobil imza veya e-imza üzerinden giriş yapma zorunluluğu bulunmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre trafikte bulunan tüm motorlu araçlarda plaka numarası bulunması zorunludur bu zorunluluk belirli vergileri ve cezalarıyla birlikte yürütülmekte olup bu verilen numaradan motorlu araca ait tüm kayıtların tutulmasını sağlamaktadır. Kayıtlar gereğince aracın tüm sicili tutulan bu sistemde geçmişe yönelik bulunan cezalar, suçlar veya sorumluluklarına istenildiğinde tüm vatandaşların ulaşılabildiği bir sistemini içinde barındırır.

Araç plaka sorgulama sisteminin daha çok kullanım alanı trafik polisleri tarafından kesilen cezaların (park yasağı, hatalı sollama, hız sınırı aşımı gibi vs.) sorgulanması açısından büyük önem kazanmaktadır.  Ayriyeten motorlu araç sahibi değişikliği yani satışı sırasında satın alan tarafın araca ait sonradan sıkıntı oluşturabilecek bir sorunun olmadığının tespiti içinde sıklık ile kullanıldığı DİSK (Devlet İstatistik Kurumu) raporlarının sonuçlarına göre bilinir. Okumaya devam et