Etiket arşivi: plaka sorgulama

Özel Plaka Nasıl Alınır

Özel Plaka Nasıl Alınır

Özel Plaka Nasıl Alınır

Özel Plaka Nedir. Kişinin adı, soyadı, şirket, kurum adını vs. olan plakalar özeldir trafik tescil şubelerinden alınır. Her sene vergisi vardır. Bu nedenle pek seçilemez. Ve birde il kodu ile başlayan üç harfli yada iki harfli ve geriye kalanı rakamlı olan plakalar da özel plaka olarak halk arasında biliniyor. Örnek 33 RZ 1953 olarak bilinir.

Trafik tescil şubelerinden bu plakalar alınabilmektedir. Değişen bir ücreti yoktur. Ama şubelerde bulunan memurlar bağışta bulunmanızı isteyebilir. Bu parayı vermek zorunda değilsiniz ama o zaman işiniz uzayabilir. Git yarın gel, bir üst kata çık, diğer masaya git gibi cümleler duyabilirsiniz.
Okumaya devam et

Teröre Karşı Plaka Tanıma Sistemi

Teröre Karşı Plaka Tanıma Sistemi

Teröre Karşı Plaka Tanıma Sistemi

Emniyet Genel Müdürlüğü bu sistemde öncelikle terör olaylarına bulaşan veya bulaşabilecek araçlarla çalınmış araçlara müdahale edilmesi konusunda polisler ikaz edildi, bu sistemin kesinlikle kapatılmaması emri verildi
Genel Müdürlükçe, bu sistemle ilgili illere gönderilen genelgede, sistemin, şüpheli araçları bulup olaylar karşında dikkatli olmak ve yapılan olayda kullanılan araçtan suçlunun bulunmasını sağlamayı amaçladığı açıklanmıştır.

Polis olayı çözerken suçluların kullandığı araçların kayıtlarından yola çıkarak gözle görülür verileri bulduğunu vurgulayan genelgede, polisliğe çok katkıda bulunduğu belirtildi. Fakat bazı illerde sistemden yeteri kadar yararlanılamadığı ifade edilen genelgede , şunlar yer aldı: Okumaya devam et

Plaka Sorgulama Hizmetler Hakkında

Plaka Sorgulama Hizmetler Hakkında

Plaka Sorgulama Hizmetler Hakkında

E-devlet sisteminde bulunan resmi daire kurumlarına ulaşabilir sorular sorup yanıtlarını alabilirsiniz. Sistemin en büyük kolaylığı ise evde veya iş yerinizde bilgisayar başında oturduğunuz yerden her türlü işlemini yapabilmeye olanak tanımasıyla vakitten ve gerginlikten uzaklaşmasını sağlamaktadır.

Bu yapı üzerine kurulan sistemler tamamıyla profesyonel alt yapılara sahip ve uzman kişiler tarafından inşa edilmiş güvenilir birimlerden oluşmakta ve 7/24 hizmet vermektedirler.

Bilgi sahibi olmak isteyen vatandaşlar e-devlet hakkında güvenilir bilgiyi plakasorgulama.com.tr adresinden öğrenebilirsiniz.Bu amaçlı e-devletin kurulma amacı insanların rahat ve en önemlisi güvenli bir biçimde insanları bilgi sahibi edindirmek. Ve tekil oturum sistemi insanların yeniden kayıt olmadan gezinebilmesini sağlamaktadır.

Plaka Cezaları

Plaka Cezaları

Plaka Cezaları

Plaka ceza sorgulamasını da aynı borç sorgulamada yaptığımız gibi Gelir İdaresi Başkanlığının İnternet vergi sitesinden plaka ceza sorgulamaya girip gerekli olan tc kimlik vs. bilgileri doldurup plaka ceza sorgulamayı gerçekleştirmiş oluruz. Bunları doldurduktan sonra yine aynı şekilde kredi kartımız var ise ödemeyi yapabiliriz.

Neden Aracın Borcu Sorgulanmalıdır ?

Neden Aracın Borcu Sorgulanmalıdır ?

Neden Aracın Borcu Sorgulanmalıdır ?

Trafikte seyir halindeyken bilerek ve ya bilmeyerek kurallara aykırı davranışlarda bulunarak ceza almamıza sebep olan bazı durumlar olabiliyor. Bu cezalar aracın plakasına yazılır ve bulunduğunuz eve bilgi olarak evrak gönderilir. Bu cezayı trafik polislerinin yanında trafikteki kameralar da tespit etmektedir. Yani farkında olmadan da ceza alabilirsiniz. Trafik lambası aracınızın lastikleri araç da bulunan herhangi bir eksiklik trafik cezası almanıza neden olabilir.

Plakadan Araç Borç Sorgulamada Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Araç borç sorgulamanızı plaka numaranız ile yapabilirsiniz. Bazı durumlarda ceza alıp almadığınızın farkında olamayabilirsiniz. Bunun için sıklıkla bu sisteme girip plaka numaranız ile aracınıza ait para cezalarını görebilirsiniz. İkinci el araba almaya karar verdiğinizde arabanın fiyatına, modeline bakıp karar vermeden önce arabaya ait cezaların olup olmadığını öğrenmek daha önemlidir. Bunların yanında sistemde araca ait vergi borcunun bulunup bulunmadığını öğrenebilirsiniz. Bu sistem sayesinde sizi dolandırmak isteyen kişilere karşı önlem almış olursunuz.

Araç Borç Sorgulama Yapılmayan Araç Rehinli ya da Hacizli Çıkabilir

Araca ait ceza ve vergi borçlarının yanı sıra yakalama emri, haciz veya rehin durumda olma ihtimalidir. Tüm sorularınıza cevap aramak için bu sisteme girip aracın plaka numarasıyla herşeyi öğrenebilirsiniz.

Araç Plaka Sorgulama

Araç Plaka Sorgulama

Araç Plaka Sorgulama

Plaka ile araç sorgulayabilmek için e-devlet üzerinden plaka ile araç sorgulayabilirsiniz eğer ki e-devlet şifresine sahipseniz. Daha sonra sorgulama için aracınızın sicil numarası ve plaka kodun yazmanız gerekecektir.
Bu bilgiler girildikten sonra sorgulama işleminiz gerçekleşir ve aracın markası, modeli, belge tarihi, tescil birimi, rengi, cinsi, çalıntı olması ya da olmaması ve mahrumiyeti olup olmadığı bütün bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Plaka Sorgulama

Araç Plaka Sorgulama

Araç Plaka Sorgulama

Plaka sorgulamaları kapsamında oluşturulan yeni sistem de TC kimlik numarası üzerinden siste mobil imza veya e-imza üzerinden giriş yapma zorunluluğu bulunmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre trafikte bulunan tüm motorlu araçlarda plaka numarası bulunması zorunludur bu zorunluluk belirli vergileri ve cezalarıyla birlikte yürütülmekte olup bu verilen numaradan motorlu araca ait tüm kayıtların tutulmasını sağlamaktadır. Kayıtlar gereğince aracın tüm sicili tutulan bu sistemde geçmişe yönelik bulunan cezalar, suçlar veya sorumluluklarına istenildiğinde tüm vatandaşların ulaşılabildiği bir sistemini içinde barındırır.

Araç plaka sorgulama sisteminin daha çok kullanım alanı trafik polisleri tarafından kesilen cezaların (park yasağı, hatalı sollama, hız sınırı aşımı gibi vs.) sorgulanması açısından büyük önem kazanmaktadır.  Ayriyeten motorlu araç sahibi değişikliği yani satışı sırasında satın alan tarafın araca ait sonradan sıkıntı oluşturabilecek bir sorunun olmadığının tespiti içinde sıklık ile kullanıldığı DİSK (Devlet İstatistik Kurumu) raporlarının sonuçlarına göre bilinir. Okumaya devam et