Etiket arşivi: Taksiler (İstanbul ili hariç)

Türkiye Araç Plakaları

Türkiye Araç Plakaları

Türkiye Araç Plakaları

Türk araç plaka olan plaka üzerinde bulunan Türk araçlar. Plakalar coğrafi bilgi ile ilgili dolaylı numaralandırma sistemi kullanmak. Türkiye’de, plaka yetkili özel atölye çalışmaları yapılır.

Plaka dikdörtgen şeklinde ve alüminyumdan yapılmış. Sol tarafta, gibi bir 4 × 10 cm mavi şerit içinde ülke kodu “TR” yoktur AB ülkeleri (12 altın yıldız olmadan). Metin beyaz zemin üzerine siyah karakter ve resmi araçlar için siyah beyaz . Tüm araçlarda iki tabak motosiklet ve traktör hariç arka önünde bir ve diğeri, mevcut olmak zorunda. Seri harfleri kullanmak Türk harfleri Ç hariç, Ş, İ, Ö, Ü ve Ğ.

Mavi şerit

Mavi şerit Türkiye’nin girmesinden sonra tanıtıldı Avrupa Gümrük Birliği 1995 yılında, [ 1 ] AB yasalarına uyum için uygun. O zamandan beri, mavi şerit alanı sık sık (hatta gibi bazı meclis üyeleri tarafından araç sahipleri tarafından değiştirildiğinde Devlet Bahçeli [ 1 ] ). Bu tür baskın değişiklik kırmızı mavi renk değiştirin ve hilal ve yıldızı koymak için Türk bayrağı . Açıkça şerit kullanılmak üzere hangi renk belirtmez için değişiklik Bu tür, hukuk gri bölgesinde yer almaktadır. [ 2 ]
Ayrıca, araç muayene çıkartmaları genellikle bu alanda sıkışmış. Bir Türk plaka ve mavi şerit alanının bir değişiklik (ortak bir varyant):

Boyut

15 × sadece motosiklet, için arkada 24 cm motosiklet ve traktör lastik tekerlekli,
11 × 52 önünde cm ve 21 × 32 cm arka araba , pikap , kamyonet , kamyon ve otobüs . Boyutu 15 × ithal araçların düzenli plaka uymuyorsa için 30 cm’dir. Okumaya devam et