Özel Plaka Nasıl Alınır

Özel Plaka Nasıl Alınır

Özel Plaka Nasıl Alınır

Özel Plaka Nedir. Kişinin adı, soyadı, şirket, kurum adını vs. olan plakalar özeldir trafik tescil şubelerinden alınır. Her sene vergisi vardır. Bu nedenle pek seçilemez. Ve birde il kodu ile başlayan üç harfli yada iki harfli ve geriye kalanı rakamlı olan plakalar da özel plaka olarak halk arasında biliniyor. Örnek 33 RZ 1953 olarak bilinir.

Trafik tescil şubelerinden bu plakalar alınabilmektedir. Değişen bir ücreti yoktur. Ama şubelerde bulunan memurlar bağışta bulunmanızı isteyebilir. Bu parayı vermek zorunda değilsiniz ama o zaman işiniz uzayabilir. Git yarın gel, bir üst kata çık, diğer masaya git gibi cümleler duyabilirsiniz.

Kısa zaman öncesine kadar herhangi bir araca tescil edilmemiş olan plakaları, internetten sorgulayabiliyorduk. Örnek 07 SDF 45 plakasının boşta olup ya da olmadığını öğrenebiliyorduk hatta plakanızı ayırta biliyordunuz bir gün öncesinden ertesi gün almak kaidesi ile fakat bu hizmet Ankara Emniyet Müdürlüğü tarafından askıya alınmış. Boş plakaları göremeye biliriz fakat aradığımız plakaların boş olup olmadığını öğrenebiliriz.

Bir Cevap Yazın