Plaka Ceza Sorgulama

Plaka Ceza Sorgulama

Plaka Ceza Sorgulama

 

Motorlu aracınıza ait vergi dairesi kayıtlarınca ceza bulunup bulunmadığının kontrolünü yapabileceğiniz bu sistemde aracın tüm kayıtlarına ulaşarak rapor alınabilir sonuç olarak borcu yoktur belgesi alınır araç satışı, sorumlu değişikliği veya ruhsat işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemlerin yapılmasında idari polis karakollarının yetkisinde olup bulunan cezaların vergi dairelerince yatırılması ve makbuz alınması gereklidir. Plaka ceza sisteminde bulunan faiz oranları önceki yıllara göre artış göstererek %12 oranına çıkarılarak ilgili maddeler sonucu faiz işletilerek ülke ekonomi sistemimizi korumak için oluşturulmuştur. Enflasyon oranınca yeni ceza faiz oranın arttırmak tamamen devletin kontrolünde tutulmaktadır.

Düzenlemeler ile vergi yapılarını korumak için temel yapılar üzerine kurulmuştur, plaka cezalarının trafik polislerinin ve EDS (Elektronik Kontrol Sistemi) tarafından cezalar sisteme aktarılarak borç oluşturulur ödenmediği durumlarda %10 oranında faiz işletilir. Motorlu taşıtlara ait plakalara uygulanan cezalar tek bir havuz sisteminden güncel olarak incelenebilsin ve kontrol edilebilsin diye çıkarılan bu sistemin temel yapısı vergi sistemine bağlatılmıştır aracın üzerinde vergi borcu bulunduğu durumlarda aracın satışı veya ruhsat çıkarılması gibi işlemler yapılamadığı gibi duruma göre farklı yaptırımlarda da bulunulduğu gözlenir.

Sistemsel aksaklıklar nedeni ile bazen borcun sisteme yansımadığı veya daha sonradan yansıdığı durumda aracın üzerindeki rehin işlemleri eski sahibi üzerine aktarılmaz bu sorumluluk yeni alıcı tarafından giderilmesi gerekir.

Önemli Hatırlatma: Araç satışı sırasında veya daha sonrasında ruhsat değişikliği işlemleri için daktilo ile “ek1” formu düzenlenmesi ve ilgili karakoldan onaylatılması gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın