Plaka Sorgulama

Araç Plaka Sorgulama

Araç Plaka Sorgulama

Plaka sorgulamaları kapsamında oluşturulan yeni sistem de TC kimlik numarası üzerinden siste mobil imza veya e-imza üzerinden giriş yapma zorunluluğu bulunmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre trafikte bulunan tüm motorlu araçlarda plaka numarası bulunması zorunludur bu zorunluluk belirli vergileri ve cezalarıyla birlikte yürütülmekte olup bu verilen numaradan motorlu araca ait tüm kayıtların tutulmasını sağlamaktadır. Kayıtlar gereğince aracın tüm sicili tutulan bu sistemde geçmişe yönelik bulunan cezalar, suçlar veya sorumluluklarına istenildiğinde tüm vatandaşların ulaşılabildiği bir sistemini içinde barındırır.

Araç plaka sorgulama sisteminin daha çok kullanım alanı trafik polisleri tarafından kesilen cezaların (park yasağı, hatalı sollama, hız sınırı aşımı gibi vs.) sorgulanması açısından büyük önem kazanmaktadır.  Ayriyeten motorlu araç sahibi değişikliği yani satışı sırasında satın alan tarafın araca ait sonradan sıkıntı oluşturabilecek bir sorunun olmadığının tespiti içinde sıklık ile kullanıldığı DİSK (Devlet İstatistik Kurumu) raporlarının sonuçlarına göre bilinir.

Tüm bu bilgiler doğrultusunda araştırmalar birkaç gruba ayrılır bunlar plaka üzerinden ceza sorgulama, plaka borç sorgulama, plaka hasar sorgulama olarak sonuçlandırılır. Gerekli sistemlerin yapılmasındaki amacı tüzel veya gerçek kişinin bilgilendirme ilkesine dayanmaktadır. Plakalarda sorumlulukların yerine getirilmediğinde aracın sahip bilgileri doğrultusunda faizli ceza uygulanır ve 5 yıl içinde ödenmeyen borçlar için satılamaz damgası yani haciz koyulur.

Videoyu İzleyerek Kolaylıkla Plaka Sorgulama Yapabilirsiniz.

Plaka Sorgulama” üzerine 5 düşünce

  1. Recep Dağ

    Ayrıntılı olarak plaka sorgulama işlemini anlatım bide video çekmeniz çok güzel teşekkürler.

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir